خرید نهال

امور نمایندگی ها

محوطه و فضای سبز

گلهای آپارتمانی و زینتی

نهال های غیر مثمر

نهال های مثمر

باغ هاى کنارک زيرکشت ميوه چيکو

 

باغ هاى کنارک زيرکشت ميوه چيکو

هم اکنون ۴۷ هکتار از باغهای بخشهای مرکزی و زرآباد شهرستان بندری کنارک در ساحل دریای عمان زیرکشت چيکو قرار دارد.

 ۳۲ هکتار از این باغها دارای درختان غیر بارور و ۱۵ هکتار بارور هستند بطور متوسط از هر هکتار باغ بارور ۱۱ تن محصول چیکو تولید و برداشت شود.

 گلدهی درختان چیکو در کنارک زمان کم باران سال / اوایل اسفند / است در حالی که زمان گلدهی درخت انبه در اوج ریزش نزولات آسمانی از ۱۵ دی ماه تا اوایل فروردین است.

هوای بارانی و ابری بر روی گل دهی و تلقیح گلهای درخت چیکو تاثیری ندارد و زمان برداشت محصول آن نیز اوایل تیر ماه است.

 چیکو میوه ای گرمسیری با خاصیت درمانی برخی بیماریها و ترمیم دندان، منبع تامین مواد مغذی برای مصرف کننده و کسب درآمد بسیار خوب برای کشاورزان است. نام درخت چیکو" ساپودیلا" است و صمغ آن به نام چیکل بیشتر برای درست کردن سقز (آدامس) بکار می رفت.

میوه چیکو پوستی قهوه ای رنگ دارد و طعم و مزه آن شیرین است. درخت چیکو با وجود رشد بسیار کند که تا زمان ثمردهی و بلوغ پنج سال بطول می انجامد اما تا ۸۰ سالگی همچنان محصول می دهد و درآمدزا است. خاک های کاملا زهکشدار شنی تا رسی با PH اسیدی و نیز خاکهای آهکدار با PH بین شش تا هشت درصد برای کشت چیکو مناسب هستند. درخت چیکو در برابر بادهای شدید مقاوم است و سرمای زیر صفر درجه را نیز به راحتی تحمل مي کند. میوه چیکو که مصرف تازه خوری دارد حتی در صنایع  تبدیلی نیز برای تولید چسب قابل استفاده است.

پیش بینی می شود امسال ۱۶۵ تن محصول چیکو در این شهرستان تولید شود که علاوه بر مصرف به صورت تازه خوری در منطقه، به استانهای همجوار نیز ارسال خواهد شد.